• Autor
    Članci
  • Član 28

    Ako neko ima materijale koji bi mi bili od pomoći, bila bih Vam jako zahvalna.

    Član 3.898

    Ja imam seminarski na temu: kriticne kontrolne tacke u proizvodnji jestivih biljnih ulja.

    Ali nigde ne mogu da nadjem sta i kako… Pa ako moze neko da mi pomogne, hvala unapred.

    Član 2.168

    svako postrojenje za proivodnju ulja može imati različite CCP, i broj i mjesto, zato vam treba konkretan pogon, sa njihovim HACCP planom(ako vam itko to htjedne pokazati)

    Član 4.120

    ako ima neko kakv rad o tehnologiji ulja molila bih ga da mi posalje treba mi za zavrsni rad-diplomski sva literatura bi mi mogla pomoc..

    Član 3.306

    moja tema zavrsnog rada je: Principi zastite zivotne sredine u prehrambenoj industriji. najvise paznje posvecujem uljarskoj industriji. Ako neko ima materijale, linkove, literaturu koji bi mi bili od pomoći, bila bih jako zahvalna.

    Član 13.383

    ako neko ima maturski rad ili bilo kakvu sličnu literaturu o temi “Ocjena kvaliteta pojedinih vrsta masti i ulja“ bio bih pravo ZAHVALAN…

    Član 13.461

    <p class=“MsoNormal“ style=“margin-bottom: 7.5pt; line-height: 15pt; background-position: initial initial; background-repeat: initial initial;“><span lang=“SR-CYRL-RS“ style=“font-size: 12.0pt; font-family: ‘Times New Roman’,’serif’; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman’; mso-ansi-language: SR-CYRL-RS;“>Прва и највећа опасност је при кондицијонирању сировине за обраду. Уколико се ради топло пресовање-цеђење као и код хкладноог потребно је семенке прво загрејати(код топлог кратко печење), у тогу загревања семенке могу нагорети или потпуно загорети и чак се могу запалити. То се десава уколико се током загревања користи превисока температура (за хладно цеђење не преко 50-60<sup>о</sup>С) или уколико се предуго семенке излажу тој температури. То доводи до промене органолептичких својстава и у крајњем случају ужеглости и да се цела шаржа мора одбацити као неупотребљива. Како до тога не би дошло потребно је да на том радном месту у производњи ради одговорна и искусна особа, која ће редовно контролисати и знати када да прекине загревање или да смањи температуту загревања. <b>То би била прва критична контролна тачка.</b></span></p>
    <p class=“MsoNormal“ style=“margin-bottom: 7.5pt; line-height: 15pt; background-position: initial initial; background-repeat: initial initial;“></p>
    <p class=“MsoNormal“ style=“margin-bottom: 7.5pt; line-height: 15pt; background-position: initial initial; background-repeat: initial initial;“></p>

    Član 13.461

    Друга опасност је при екстракцији, јер за екстракцију сваке појединачне врсте постоје другачији растварачи и уколико се користе погрешни може доћи до промене органолептичких својстава док се у најгоре случају све мора одбацити као неупотребљибо и тако се наноси финансијска штета првенствнемо  и у случају квара техничка штета, за чије уклањање су опет потребна одређњна финансијска средства. Како до тога не би дошло потребно је да на том радном месту у производњи ради одговорна и искусна особа која је стручњак у тој области. То би била друга критична контролна тачка.

    Постоји опасност при органолептичкој и хемијској анализи. Уколико се анализама утврди да је уље лошег квалитета то ће бити најбољи показатељ како је цео процес вођен. Уља лошег квалиета се не могу продавати по истој цени као и високо квалитетна и предузеће ће бити на губитку. Анализе спадају под контролне али не и критичне тачке.

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.