• Autor
    Članci
  • Član 1.623

    imaju li prehrambeni tehnolozi prava po vazecim zakonima da budu zaposleni kao hccp vodje timova u ugostiteljskim objektima i koliko se hccp primenjuje na skolske objekte ako poseduju prostorije za prakticnu nastavu napr, pekarske pogone manjih dimenzija

    Glavni urednik

    Ne da imaju pravo nego obavezu. Zakonodavac to još nije izričito rekao ali sigurno da se ide u tom pravcu. Inspekcije će sigurno zahtjevati prisustvo tehnologa u objektima za proizvodnju hrane. Primjenjuje se na objekte u kojima se priprema hrana isto kao i na bilo koji drugi objekat u kome se proizvodi hrane.

    Član 1.868

    Moje mišljenje da imaju pravo. Postavlja se pitanje da li će restoran od 4 ljudi zapošljavati tehnologa. Mislim da neće.

    Postavlja se pitanje da li se iz tih objekata gde se vrši praktična nastava, gotov proizvod distribuira na tržištu. Ako ne, onda nema potrebe uvoditi HACCP.

    Član 1.623

    pitanje postavljam sa aspekta zakona koji propisuje da rukovodioc hccp tima bude ovlasceno lice koje je stalno zaposleno,ne verujem da to moze biti kuvar ili neko drugi ,obzirom da se radi o mikrobioloskoj,fizickoj i hemijskoj kontroli kvaliteta proizvoda,zahvaljujem se kolegama na odgovorima

    Član 1.080

    Radim vec 15 godina kao tehnolog u ugostiteljskim objektu ( REFERENT KONTROLE ROBA I USLUGA ) i rukovodilac sam HACCP tima koji cemo , sigurana sam ,uspesno sertfikovati ovih dana. Pre nekoliko godina malo je ljudi shvatalo , pa i odobravalo , moje prisustvo ali je bilo dosta situacija koje sam ja kao tehnolog resavala.Saradnja sa inspekcijama je izvrsna .

    Član 1.868

    Retki su restorani koji imalu tehnologa. Svaka čast vlasniku!!!!

    Mi smo radili u nekoliko restorana HACCP, i samo jedan ima zaposlenog tehnologa.

    http://www.alphasolutions.rs/

    Čestitamo na sertifikatu !!!!

    Član 1.080

    Hvala.
    Restoran je deo javnog preduzeca.

    Član 1.868

    PRIMENA HACCP U UGOSTITELJSKIM OBJEKTIMA

    Primarni cilj ovog kursa je da obezbedi neophodne informacije o primeni HACCP koncepta u ugostiteljskim objektima (restoranima, hotelima, motelima, ketering organizacijama i sl.).

    Kurs je koncipiran da obuhvati osnove preduslovnih programa sa foto-dokumentacijom, 7 HACCP principa, analizu potrebne dokumentacije i put do sertifikacije. Kursom su obuhvaćene i odgovarajuće vežbe za lakše razumevanje kursa.

    Po završetku kursa, polaznici stiču mogućnost da sagledaju:
    1.Specifičnosti i prednosti primene HACCP u ugostiteljskim objektima
    2.Nedostatke svojih objekata u odnosu na zahteve preduslovnih programa i zakona
    3.Obim potrebne HACCP dokumentacije
    4.Proces sertifikacije HACCP

    Ko treba da pohađa:
    Kurs je namenjen vlasnicima, menadžerima i šefovima kuhinja, kao i onima koji žele da steknu osnovna znanja kako da dokumentuju HACCP sistem u svojim ugostiteljskim objektima.

    Prijava na adresi
    http://www.lrqa.rs/novosti/193263-novi-termin-kursa-primena-haccp-principa-u-ugostiteljstvu.aspx

    Član 4.133

    Poštovani,
    imam informaciju da će od juna 2011 za sve koji se bave proizvodnjom(pekare, mesare, uključujući i male pekare sa proizvodnjom bureka i peciva) biti potreban i obavezan HACCP sertifikat, dok će kod onih koji se bave uslugom (restorani, ribarnice i sl.) biti dovoljna samo implementacija HACCP standarda.

    Da li mi neko može razjasniti ove tvrdnje, da li je to baš tako, jer se nigde u zakonskoj regulativi ne spominje obaveza posedovanja sertifikata?

    Sve ovo pitam iz razloga jer je naša privreda na kolenima, tako da će obaveza sertifikacije proizvodnje dovesti do zatvaranja mnogih malih pekara a mnogi ljudi će ostati bez posla.

    Informacije su iz prve ruke, direktno od veterinarskog inspektora, čisto da dodam.

    Hvala unapred

    Član 2.868

    Informacije nisu tacne, sertifikacija nece biti obavezna. Implementacija naravno, jeste.

    Član 4.133

    Hvala puno na odgovoru, i na ažurnosti na forumu.

    Vidim da ste izuzetno stručni i u potpunosti u priči HACCP-a, imao bih još jedno pragmatično pitanje, a to je vezano za moju malu pekaru.

    Postoji li tačan broj ulaza-izlaza u objekat pekare koje moram posedovati ili ne.

    Naime, imam prodajni deo oko 15 kvadrata i proizvodni deo od isto toliko kvadrata, ali nemam zaseban ulaz-izlaz za ova dva prostora jer je lokal u zdradi i ima samo jedan ulaz-izlaz.

    Kakve su moje šanse za HACCP?

    Član 4.124

    Svako ima šanse za HACCP, osim onih koji ne ispunjavaju baš osnovne higijenske uslove. Ukoliko imaš dobrog konsultanta, rešiće ti problem u pekari.

    Član 4.133

    Hvala puno, mnogo su me zabrinuli sa tim ulazima, očigledno su to sve kvazi konsultanti tako da moram voditi računa o svemu.

    Član 2.868

    HACCP je fleksibilan, veci problem su domaci propisi (iako i po HACCP-u morate da postujete propise). Ako ste dobili saglasnost za rad od inspekcija, sa HACCP-om cete lako.

    Član 4.133

    Hvala puno, imam sve saglasnosti nadležnih organa čak sam i proizvodni deo renovirao u saradnji sa inspekcijom, da bi lakše uveo HACCP, na pr. prohrosmki radni stolovi, posebne prohromske sudopere, poseban lavabo za pranje ruku, garderoba i sl. Jedino su me plašili ti navodno ulazi-izlazi, pošto imam samo jedan ulaz i nemam mogućnosti za još jedan.

    Član 2.253

    HACCP je koncept i ne moze se sertifikovati…
    Sertifikacija je jedino moguca kod FSMS ISO 22000.

    Član 2.253

    HACCP je koncept i ne moze se sertifikovati…
    Sertifikacija je jedino moguca kod FSMS ISO 22000.

    Član 2.253

    HACCP je koncept i ne moze se sertifikovati .
    Sertifikacija vazi za sistem FSMS ISO 22000

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.