• Autor
    Članci
  • Član 1.019

    Poštovana Gospodo, već više od pet godina radim na sistemima kontrole bezbednosti hrane u većem broju prehrambenih industrija, a nročito u mesnoj industiji (koja je moja bazična profesija) i farmskoj proizvodnji. Kao neko ko dolazi iz proizvodnje posedujem veliko praktično iskustvo i poznajem problematiku procesa implementacije i sertifikacije na koju nailaze proizvođači u zadovoljenju preduslova, obukama zaposlenih i podizanju svesti zaposlenih i održavanju sistema. Pozivam sve zainteresovane da mi se obrate i daju kometar o sve većem broju konsultanata i auditora koji često, najblaže rečeno “nisu upućeni“ u ono čime se bave. Bojim se da mnogi sistemi neće moći proći pravu resertifikaciju!
    Kontakt mail: ivkevet@yahoo.com
    Ivan

    Glavni urednik

    Otvorili ste zanimljivu temu. Samo ne vidim razlog da samo Vama daju komentar. Neka ga ostave ovdje na forumu. Za to ovaj forum i služi. Da svi razmjenjujemo iskustva.

    Član 1.019

    :) Moja nesmotrenost, prvi put sa temom na forumu. Naravno da treba odgovore slati tako da su svima dostupni. Pozdrav

    Član 1.743

    Jako zanimljiva tema. U BiH je potpuno normalno da konsutantske usluge na uspostavljanju sistema upravljanja bezbjednošću hrane pružaju recimo ljudi sa završenom srednjom školom (i to trogodišnjom – elektičari, bravari i sl.) čije je iskustvo u proizvodnji hrane uglavnom bazirano na pripremi hrane za doručak (i to samo jednostavniji oblici pripreme). Moje mišljenje je da je ovakva situacija jako dobra i da ide na ruku ljudima koji poznaju ovu oblast, zato što je razlika u kvalitetu usluga ogromna a takođe tako i cijena usluga mora da bude različita.
    Broj konsultanata će se još više povećati to je neiminovno kao u svemu, konkurencija je dobro došla, tako da stručnjaci koji su dobri treba da diferenciraju svoje usluge po kvalitetu i dodatnim benefitima za klijenta (rješavanje problema u tehnologiji i sl.) i sigurno će imati još više uspjeha.
    Takođe je nevjerovatna istina da preduzeće može da odabere takvog konsultanta koji nema veze sa strukom ali i to se dešava, vjerovatno iz razloga što odgovorne osobe u preduzeću nemaju pojma u šta se upuštaju…
    Tema je aktuelna, želim Vam puno sreće u radu.

    Član 1.019

    :) Drago mi je što nisam jedini koji primećuje ovakve stvari! Šta mislite o registraciji konsultantskih agencija npr u Ministarstvu poljoprivrede, Generalnom inspektoratu ili ATS-u ili već nekoj drugoj državnoj ustanovi za one koje se bave poljoprivredom? Da li struka i stručnost treba da budu prepušteni tržišnoj utakmici i “dampingovanim“ cenama usluga zbog mešatarenja ili treba stvar postaviti na viši nivo?

    Član 1.743

    Što se tiče akreditacija nisam siguran da bi se nešto posebno riješilo tim. Irska agencija za hranu je izdala publikaciju za preduzeća pod nazivom How to select an external HACCP consultant (http://www.fsai.ie/resources_and_publications/haccp_publications.html).
    Koliko ja znam u nekim zemljama postoje šeme za akreditaciju konsultanata ali to nije obavezan postupak za sve, već oni koji su akreditovani imaju veći renome.
    U Republici Srpskoj je razvijena šema akreditacije konsultanata u Republičkoj agenciji za razvoj malih i srednjih preduzeće više informacija na (http://www.rars-msp.org/100/) i ovo može da bude model kako uspstaviti sistem akreditacije. Vjerovatnoća da neko ne bude akreditovan je minimalna, izuzetno to može biti konsultant koji ne zna da popuni prijavu tako da sistem akreditacije je uspješno pretočio činjenično stanje na terenu u legalni okvir (preporuka je da akreditujete i bliže članove rodbine i prjatelje kako bi ste imali veću mogućnost uzimanja subvencija od strane države jer će oni pokušati da uvedu mjere tipa jedan konsultant jedan projekat godišnje može da bude subvencionisan)?
    Mislim da je ipak najbolje pustiti ljude da rade jer akreditacija nije moguća na brdovitom balkanu.

    Član 2.134

    Apsolutno se slazem sa kolegam u vezi ovog problema, ako ga mozemo nazvati problemom, a ja mislim da jeste i to ozbiljan problem.Dozvolicete mi da napravim jednu digresiju, pa ce nam ona MOZDA, jednim dijelom i objasniti zasto je implementacija HACCP-a takva kakva jeste.
    Drage kolege(tehnolozi), ne znam da li ste primijetili da ima jako veliki broj preduzeca koja se bave prozvodnjom prehr.proizvoda u kojima se na celu proizvodnje nalaze masinski ili elektro inzenjeri (bez uvrede prema pomenutim zvanjima).Da li mislite da oni mogu biti veci i bolji tehnolozi od ljudi koji su ucili skolu za to? Jos kad nadju ovakav sajt, kao sto je ovaj, pa „porade na sebi“, skidajuci razne tekstove u vezi tehnologije, ne obracajuci paznju da je gro tekstova tipa licnih iskustava, ali ne i naucnih radova, dokazanih stvari, i na tome zasnivaju svoje „znanje “ iz tehnologije, i jos se drznu da procjenjuju znanje, sposobnost i umjece skolovanih tehnologa.
    E sad, postavice te pitanje kakve veze ima to sa temom?
    Pa, mislim da ima dosta.Upravo takav profil „strucnjaka“ podrzava i cijeni misljenje „eksperata“ za standardizaciju koji imaju 3-4 razreda srednje strucne skole (opet ponavljam…ne zelim da vrijedjam niciju skolu niti zvanje, ali iznosim cinjenice).

    Član 431

    Možemo samo da se žalimo jedni drugima, ali ne vidim koristi od toga. Ono što je stvarnost je „…neće on mene učiti, valjda ja znam…“. Doći će sve na svoje, kako je bilo u početku, sada je sve bolje.

    Član 933

    Poštovani, za sve je prije svega neophodno uspostaviti legislativu koja definiše ovu oblast, prije svega set propisa koji uređuju higijenu hrane u Evropi popularno nazvan „Higijenski paket“. Bez važećih propisa na ovim prostorima mnogi ljudi ne znaju na koju stranu da se okrenu da bi uvodili standarde u svojim kompanijama

    Član 3.671

    Nakon tridesetogodišnjeg iskustva u konditorskoj i mlinsko-pekarskoj industriji, 15 godina bavljenja standardima i 4 godine samostalnog konsultantskog rada (pretežno HACCP), želeo bih ponuditi nešto kao odgovor kolegi Ivanu, Daliboru i ostalima. Treba da se povežemo u udruženje konsultanata u prehrani, pa ćemo se lakše izboriti za prostor i poštovanje struke. Prehrambeni tehnolozi treba hrabro da se upuste u primenu HACCP u svojim ili drugim firmama. Treba pažljivo čitati važeće propise i Codex Alimentarius i UVEK PRIMENJIVATI DOBRU PRAKSU PRITOM!! Mislim da bi nas Ministarstvo trebalo registrovati i pratiti u radu, a takođe i povezivati u Generalni Inspektorat Minpolj. Granice ne treba da su nam prepreka, niukom slučaju. Nudim svoje iskustvo u konsaltingu, inženjeringu i obukama svim zainteresovanim subjektima u poslovanju hranom, po povoljnim uslovima. Javite se. Konsultant – oblast HACCP.

    Član 2.540

    malo mi neke stvari nisu jasne.da le je haccp obavezan zakonom,nekim podzakonskim aktom ili u nekim oblastima ,kao sto je recimo ketering ,dostava ,priprema i skladistenje hrane ne mora.ako je obavezan do kada se mora uvesti.molim clana pod imenom konsultant da mi se javi na mail
    sztrcacanka032@gmail.com

    Član 2.674

    Da li zna neko,ko u Srbiji nije dobio HACCP serifikat a da je imao pare i hteo da ga plati?Ko je od onih ko je platio i uveo ga doživeo da to neko od strane države i kontroliše?I na kraju da li je nekom oduzet do sada od naših inspekcija,npr.nakon poslednjeg hapšenja zbog švercovanog mesa..
    Suština je gledano ekonomskom a ne moralnom logikom da li je jeftinije uvodjenje ili izbegavanje(poznatim sredstvim)preddržavnim organima.Potrošači iz Srbije se ionako ne pitaju niti je koga briga za njih a izvoz nam slab tako da smo prepušteni“u se i u svoju kljusad“!

    Član 2.868

    Za CACANKU032: HACCP je obavezan za sve subjekte u poslovanju hranom. Jun 2011.

    Za STEVANA: kukanje ne vodi nicemu. HACCP je kao vozacki ispit: mozes da ga polozis, sednes u auto i nagazis 250 na sat. Tako je i sa ovim – uvedes ga i nista ne postujes. A i ne mora tako, zavisi od ljudi.

    A slozicemo se da ako vec imas pandure sa radarom, treba da imas i inspekciju sa znanjem o HACCP-u.

    Član 2.674

    Za MSIMIC:Ne kukam ja zbog sebe..niti uvodim standarde niti mi trebaju.Samo sam puki potrošač u prehrambenom lancu.
    Usput i neko ko se razume malo više od prosečnog inspektora na terenu i još malo više od onih koje on kontroliše.

    Član 1.051

    Dobra tema na forumu.Mnogo je konsultanata koji samo pare hoce da uzmu,a da o strucnosti i ne pricam.Vlasnici moraju da shvate vaznost haccp a i codex alimentarijusa uopste,kao i gmp i ghp.Ali valjda ce vreme da ucini svoje i da samo opstanu na trzistu oni koji su strucni u svome poslu i koji znaju da rade svoj posao konsultanata.

    Član 1.080

    Imam konkretno pitanje : sta raditi kad se oni koji treba da kontrolisu ne pridrzavaju onog sto kontrolisu?
    Sve inspektorke imaju frizure koje bi kapa pokvarila, duge nokte sa frenc manikirom , svoj mantil nemaju a papirni ih gusi, ruke bi im bile kao cerova kora da ih stalno peru , nakita na sebi u povecoj kolicini , parfema toliko da ne osecam miris hrane ni posle sat vremena od njihovog odlaska.
    Ili inspektori koji bas vole da probaju hranu prstima iz ovala koji je spreman za gosta itd.

    Član 2.868

    Sve zavisi od toga koliko ste spremni da se „zamerate“. Postavite pravila u svom objektu i ne dozvoljavajte da ih niko krsi.

    Samo pazite da kad inspektora odenete u mantil i kapu, iz pozadine ne naidje Vas zaposleni u farmerkama i majci. Eto kazne.

    Član 4.133

    Poštovani,
    imam informaciju da će od juna 2011 za sve koji se bave proizvodnjom(pekare, mesare, uključujući i male pekare sa proizvodnjom bureka i peciva) biti potreban i obavezan HACCP sertifikat, dok će kod onih koji se bave uslugom (restorani, ribarnice i sl.) biti dovoljna samo implementacija HACCP standarda.

    Da li mi neko može razjasniti ove tvrdnje, da li je to baš tako, jer se nigde u zakonskoj regulativi ne spominje obaveza posedovanja sertifikata?

    Sve ovo pitam iz razloga jer je naša privreda na kolenima, tako da će obaveza sertifikacije proizvodnje dovesti do zatvaranja mnogih malih pekara a mnogi ljudi će ostati bez posla.

    Informacije su iz prve ruke, direktno od veterinarskog inspektora, čisto da dodam.

    Hvala unapred

    Član 1.348

    Pozdrav svima, po zanimanju sam prehrambeni tehnolog, imam diplomu za HACCP sistem administratora stečenu na kursu na Tehnol.fakultetu u Novom Sadu i radim u firmi koja se bavi zaštitom na radu i zaštitom životne sredine. Naša firma planira da proširi delatnost, tj.planiramo da se bavimo pružanjem usluga implementacije HACCP ili održavanja isl.pa me zanima da li neko može da me posavetuje šta možemo da radimo i pod kojim uslovima u smislu da zaključimo partnerstvo sa akreditovanom kućom za uvođenje HACCP i slično i koje vrste usluga u tom slučaju možemo da ponudimo. Osim mene još jedna koleginica ima diplomu i nas dve bismo se time bavile. Hvala unapred

    Član 1.348

    Pozdrav svima, po zanimanju sam prehrambeni tehnolog, imam diplomu za HACCP sistem administratora stečenu na kursu na Tehnol.fakultetu u Novom Sadu i radim u firmi koja se bavi zaštitom na radu i zaštitom životne sredine. Naša firma planira da proširi delatnost, tj.planiramo da se bavimo pružanjem usluga implementacije HACCP ili održavanja isl.pa me zanima da li neko može da me posavetuje šta možemo da radimo i pod kojim uslovima u smislu da zaključimo partnerstvo sa akreditovanom kućom za uvođenje HACCP i slično i koje vrste usluga u tom slučaju možemo da ponudimo. Osim mene još jedna koleginica ima diplomu i nas dve bismo se time bavile. Hvala unapred

    Član 1.348

    Pozdrav svima, po zanimanju sam prehrambeni tehnolog, imam diplomu za HACCP sistem administratora stečenu na kursu na Tehnol.fakultetu u Novom Sadu i radim u firmi koja se bavi zaštitom na radu i zaštitom životne sredine. Naša firma planira da proširi delatnost, tj.planiramo da se bavimo pružanjem usluga implementacije HACCP ili održavanja isl.pa me zanima da li neko može da me posavetuje šta možemo da radimo i pod kojim uslovima u smislu da zaključimo partnerstvo sa akreditovanom kućom za uvođenje HACCP i slično i koje vrste usluga u tom slučaju možemo da ponudimo. Osim mene još jedna koleginica ima diplomu i nas dve bismo se time bavile. Hvala unapred

    Član 4.519

    Samo citanje literature iz te oblasti i to je to…. prosirite delatnost firme za tu delatnost procitaj principe dobre proizvodjacke prakse, tehnicke uslove koje treba da ispunjava objekat.HACCP kurs u Srbiji po nekim podacima nije akreditovan iz kog razloga zato sto nije isto voditi HACCP standarde u fabrici stocne hrane, pekari i mesari. HACCP je sistem koji u Evropi nema primenu zastareo u odnosu na ISO-22000 mnogo ima supljina. HACCP konsultantska kuca treba da se sastoji iz tri vrste tehnologa po meni Tehnologa animalnih proizvoda, biljnih i stocne hrane.

    Član 4.519

    Samo citanje literature iz te oblasti i to je to…. prosirite delatnost firme za tu delatnost procitaj principe dobre proizvodjacke prakse, tehnicke uslove koje treba da ispunjava objekat.HACCP kurs u Srbiji po nekim podacima nije akreditovan iz kog razloga zato sto nije isto voditi HACCP standarde u fabrici stocne hrane, pekari i mesari. HACCP je sistem koji u Evropi nema primenu zastareo u odnosu na ISO-22000 mnogo ima supljina. HACCP konsultantska kuca treba da se sastoji iz tri vrste tehnologa po meni Tehnologa animalnih proizvoda, biljnih i stocne hrane.

    Član 2.868

    HACCP je HACCP, bila mesara ili stocna hrana. Naravno, niko ne treba da se petlja u oblast koju ne poznaje. Ali, nema posebnih kurseva za HACCP za mesare, pekare i sl.

    ISO 22000 se bavi i menadzmentom i nepraktican je za male organizacije.

    Član 4.519

    Zato sto je tako i sto imamo sertifikacione kuce kakve imamo “ akreditovane“ nijedan sertifikat od 8 akreditovanih sertifikacionih kuca nema validan sertifikat za organsku poljoprivredu koji vazi u zemljma evropske unije to je pod jedan..Pod dva drzava bi trebalo da plati kuci u zavisnosti od toga kakav objekat uvodi standard. Drugo skola za standarde i nije bitna jeste prednost ali u Engleskoj npr da bi postali Vodeci proveravac neophodno je da radite u konsultanskoj kuci najmanje dve godine i da imate mislim dve implementacije a da pritom imate srednju skolu.

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.