• Autor
    Članci
  • Član 4.090

    Zamolio bi nekog da mi objasni razliku izmedju namenskog brasna za lisnata testa i n.b. za fermentisana testa
    Koji sluzbeni list definise sta je ustvari namensko brasno za lisnata testa? U kojim granicama mogu da se krecu ispitivani parametri (pepeo,kis, stepen, F.E.A)
    Dali na deklaraciji moraju da budu sem vlage,pepela i kis.stepena jos 2 podatka vezana za namensko brasno za lisnata testa ili je dovoljno napisati „Proizvedeno po proizvodjackoj specifikaciji“

    U Pravilnik o kvalitetu žita, mlinskih i pekarskih proizvoda, testenina i brzo smrznutih testa („Sl. list SRJ“, br. 52/95 „Sl. list SCG“,br. 56/03 i 4/04 ) se pominje samo namensko brasno al nista konkretnije

    Član 2.471

    Razlika izmedju te dve vrste brasna je naravno u vasoj proizvodjackoj specifikaciji navedena. Na ambalazu je dovoljno navesti tri obavezna parametra na osnovu, Pravilnika o kvalitetu žita, mlinskih i pekarskih proizvoda, testenina i brzo smrznutih testa („Sl. list SRJ“, br. 52/95 „Sl. list SCG“,br. 56/03 i 4/04 )a to su vlaga, pepeo i kiselinski stepen. Pored ta tri osnovna parametra mora da se navede i to sto ste i sami napisali Proizvedeno po proizvodjackoj spec.br. xx. Proizvodjacka spec. mora da pored tri osnovna parametra iz gore navedenog Pravilnika sadrzi i jos dva parametra (koja ne moraju da se navode na ambalazi) koja proizvodjac odabere kao osnovni pokazatelj kvaliteta u ovom slucaju vaseg brasna za lisnato testo i namenskog brasna za fermentisana testa. Pored kvalitativnih karakteristika treba navesti i da proizvod ispunjava zahteve Zakona o bezbednosti hrane tj zdravstvena ispravnost proizvoda.
    Nadam se da sam Vam makar malo pomogla, ukoliko imate pitanja slobodno pitajte, cim nadjem vremena poslacu Vam odgovor.

    Član 4.090

    Najiskrenije hvala na odgovoru.
    Mislim da mi je sad sve jasno sto se ove teme tice al ako se vremenom nesto javi,pitacu.

    Član 4.697

    Tema diplomskog rada mi glasi DEFINISANJE KVALITETA BRASNA ZA LISNATO TESTO.. Da li neko moze da me uputi na neku literaturu? unapred hvala

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.