• Autor
    Članci
  • Član 1.121

    Kada sam se kod lokalnog inspektora raspitivao šta mi je sve potrebno da bih počeo preradu voća i divljih plodova u slatka, u polu proizvod (pasirani šipurak), i pakovao voće u malim pakovanjima spremnim za prodaju u supermarketima, on mi je izmedju ostalog rekao da moram da zaposlim tehologa jer planiram da počnem proizvodnju prehrambenih proizvoda!? Molio bih upućenije u ovu oblast da mi objasne da li se slatko kuvano na šporetu na drva i šipurak ispasiran na pasirki smatraju prehrambenim proizvodom ili preradjevinom od voća i da li mi je zaista za to potreban stalno zapošljeni tehnolog kao što tvrdi dotični inspektor? Unapred zahvalan!

    Član 4.152

    Brate i ja mucim istu muku pa ako saznas javi molim te!Ja ima slicnu ideju za paste od susama , bundeve itd.

    Član 4.154

    Gospodo,
    Treba vam tehnolog po zakonu, ali moze i na Ugovor!
    Ja sam u tom poslu vec 10 god. (www.hila.co.rs) i da odmah znate da to nije ni lako a ni isplativo (osim ako necete da robu prodajete po pijacama). Trenutno je takva cena sirovina i secera da ce teglica od 400 gr. u MP objhektima izaci oko 300 din.!!! pa se zapitajte ko to moze da plati. Zato se kupuje industrija i ostali otrovi jer kupovna moc diktira sve-na zalost.

    Član 4.152

    Srpsko , da te pitam nesto.Da li znaci da ja kao mlada osoba zelim da skromno zapocnem posao sa nekim pastama od semenki itd. znaci da ne mogu dok ne nadjem tehnologa a pritom sam cuo da njihove plate nisu nimalo naivne.Mislim ako ja moj proizvod odnesem na ispitivanje i pritom sve bude Ok ne bih rekao da me neki inspektor moze zatoriti zato sto trenutno nemam tehnologa.A sto se tice ove teglice od 300din to si sasvim upravu ali valjda ce jednog dana ovaj naroda da shvati da je zdravlje na prvom mestu.Kaze uzo da gleda sastavv nekog proizvoda pa kaze „TE OVAJ , TE ONAJ “ naravno mislici za E :) Pozdrav!

    Član 1.522

    Svi smo mi(bili)mladi i većina od nas želeli da započnemo neki svoj mali privatni biznis,koji bi se kasnije razvijao do određenih razmera.Kao prehrambeni tehnolog sa 16 godina iskustva,ne mogu sebe nazvati mladim,već vrlo iskusnim koji je pokušao sa privatnim biznisom(proizvodnja i prerada gljiva bukovača),radio kod privatnih poslodavaca,bio vlasnik agencije za pružanje usluga u poljoprivredi,bazirana na usluge u prehrambenoj industriji,savetnik sam za proizvodnju voćnih rakija,voćnih vina,jakih alkoholnih pića i likera.Međutim,na podneblju u kome mi živimo,gde vladaju surovi uslovi(neću reći zakoni,jer oni postoje samo na papiru i selektivno se primenjuju)potreban je ogroman entuzijazam,hrabrost,sreća,poznanstva…da bi nešto uspeo!Slažem se da je po zakonu potreban tehnolog svakom onom ko počinje sa proizvodnjom hrane ili pića. Međutim,inspektori koji bi trebalo da sprovode zakon to ne rade ili rade u samo nekim slučajevima.Što je najgore,savetuju poslodavce da je za njih dovoljno da tehnolog postoji samo na papiru i da nije potrebno da dolazi u proizvodnju.Što se tiče zatvaranja firme,uvek ili skoro uvek se može naći razlog(tj.član zakona)po kome inspektor to može učiniti,ali se to vrlo retko dešava,jer uvek postoji „nadoknada“.Ne želim nikoga da obeshrabrim,već samo da ukažem na neke probleme koje ih očekuju,a vezane su za proizvodnju prehrambenih proizvoda.Srećno!

    Član 2.180

    Ako hocete da se ozbiljno bavite preradom voca i povrca , morate da imate tehnologa kao i standard HACCP.To sad izricito stoji u Zakonu i to svi treba da ispostuju.Samo nije isto baviti se proizvodnjom na tradicionalan nacin i industrijski, e tu nasi treba da naprave razliku.Ne verujem da ce to biti uskoro.Neko mora da zadovolji sve uslove a za druge to ne vazi.
    Ako hocete time da se bavite, radite kako treba jer to je hrana.pozdrav.

    Član 451

    Poznajem dve Gruppe ljudi koji se bave proizvonjom hrane. Jedni uspevaju i dobro im ide. Oni su ozbiljno shvatili posao, imaju tehnologa, drze se standarda i propisa, a potrosac im je iznad svega na prvom mestu. Njima Profit dolazi kao nagrada za takav rad i stav. Drugima ne treba tehnolog, sve umeju i znaju sami (naucili valjda od babe jer i ona je to tako radila), zakonski propisi i standardi im dodju kao neobavezni . Kod njih sve ide dobro samo nema profita. Oni kritikuju sve i (ne)rodnu godinu i medjunarodni poredak i sve moguce situacije… Sve ne valja samo su oni u redu.
    Mogu da pomognem svakome zainteresovanom da uspesno posluje, ne da se obogati, jer takve savete dele drugi, vec da solidno zivi od svoga tada. Ako neko misli da to mnogo kosta, pa mogu reci da nista ne kosta. Potrebna je samo dobra volja i zelja da se uspe.
    Pozdrav.
    Milivoje Jovic
    tehnolog-konsultant

    Član 13.061

    Gospodine Joviću dobar dan,
    Ja sam Boris mladi preduzetnik iz Beograda, voljan,željan rada i uspeha.
    Želim da počnem proizvodnju proizvoda od kokica,ali za početak kao kao zanatlija tj. u SZR pa ako Bog da da se širim.
    Zanima me šta jedan takav proizvod mora sve proći pre puštanja u promet i kojim institucijama da se obratim?
    Čitao razne pravilnike,zakone i sl. ali izgleda nisam našao prave informacije…

    Hvala u napred!

    Član 4.959

    Postovanje za sve prvo tehnolog je neophodan po zakonu ali nemora biti stalno zaposlen moze se uzeti na godinu dana kao pripravnik u tom slucaju ga drzava placa naravno to podrazumeva da uzmete tehnologa sa biroa i tek novopecenog pozdrav

    oko papira za registrovanje kada se zna gde i sta radis nije komplikovano

    Član 451

    Pozdrav za sve.

    Tehnologa mora imati svaki onaj koji proizvodi hranu i plasira je na trziste. Pa ko ce biti odgovoran za tu hranu…?

    Tehnolog ne mora biti stalno zaposlen, niti mora biti pripravnik. Najbolje je uzeti iskusnog tehnologa po ugovoru. To ne kosta mnogo.

    Za Borisa iz bgd.

    Mozete mi se javiti na tel: 062-8286083 ili 064-1941083 i mozemo se dogovoriti oko saradnje.

    Član 15.321

    Da li meni treba tehnolog ako imam sušaru i sušim jabuke i imam registrovano SZTR ? Zašto onda svaka pekara nema tehnologa ili poslastičar jer pravi hranu i stavlja je u promet?

    Član 4.959

    Zoki tebi konkretno ako osusene ,jabuke nepakujes u neke tegle ili neka ,vakum pakovanja,netreba tehnolog,za sve proizvode finalne ,koje se moraju konzervisati hemijskim putem i koji nisu u svom prvobitnom obliku,a kojima se dodaju razni aditivi,radi produzenja roka trajanja ,se mora imati tehnolog ,posto on vodi takav tehnoloski postupak ili proces,nacin na koji izbegavas kao ,pocetnik veci namet u smislu placanja zglavnog tehnologa sam objasnio ,znaci mozes uzeti sa biroa ,tehnologa koji bi kod tebe odradjivao pripravnicki staz,i u tom slucaju njega ,placa drzava ali ,ujedno moras imati i MENTORA za takvog novopecenog tehnologa,e sada mentora ili se snalazis ili ga placas

    Član 15.321

    Pa finalne proizvode bi pakovao u kesice kao što se pakuje čips. Proizvode bi prodavao prodavnicama zdrave hrane, znači radilo bi se o čipsu od jabuke,kruške i sl. Npr. isečem jabuku kao čips osušim u sušari upakujem i prodajem, šta će mi tehnolog za to? Ljudi prave sapune sa kaustičnom sodom i prodaju preko velikih radnji i ne treba im nikakav tehnolog,  a za sušenje jabuke treba… ima tu dosta nelogičnosti i nejasnoće. Ni sada mi nije jasno kada treba tehnolgo kada ne treba, i kome se obratiti za registraciju SZTR u vezi tih uslova oko potrebe tehnologa?

    Član 4.959

    Zorane kazem ti da netreba ,medjutim u nasim zakonima je dosta stvari nedefinisano tako da dosta toga i bude po slobodnom ,nahodjenju inspektora ali govorim ti iz iskustva registruj ,sztr i nikog nista ni nepitaj ,jednom godisnje minimum vadi ,analize od tehnoloskog instituta U novom sadu ili nekoj drugoj ovlascenoj laboratoriji i nece te niko dirati godinama,kada postanes zanomljiv po obrtu para ,onda ce ti ulaziti u pupcana creva srecno

    Član 4.959

    Zoki nesto vaznije od toga sto pitas je da obratis paznju ,na sortu jabuke koju ces da susis,zbog arome i ukusa finalnog proizvoda,da obratis paznju od koga kupujes jabuku ili ako je sam proizvodis ,da obratis paznju na ostatke pesticida u njoj,posto ce ti od toga direktno i zavisiti analize,i najvaznije da stavis akcenat na reklamu i distribuciju ,i jos vaznije da dobro razmislis sa kim i kako poslujes, i kome i pod kakvim uslovima dajes robu.

    Član 4.959

    a sto se tice registracije to vec znas registrujes sztr,obrati paznju oko objekta posto po novom zakonu ,inspektor moze da ti navrati i posle par godina,i onda ces sve nepravilnosti morati da otklanjas,znaci prijemni ili prljavi ili primarni deo za obradu pranje sortiranje jabuke,odeljak za radnike ili svlacionica, sekundarni ili radni deo ili proizvodni pogon,i magacinski prostor sve ovo moze biti u jednom objektu ali se putevi sanitarnog cvora nesme ukrstati sa radnim delom,izvadi sertifikat za opremu mislim da je najbolje na masinskom institutu,i najvaznije odmah se prijavi da udjes u sistem PDV-a posto su sada nameti u okviru pausala ogromni mislim da je jos bolje ne da mislim nego znam da je najbolje da izbegnes sztr nego da registrujes D.O.O. sada je osnivacki ulog sto dinara bilo je 500eu i tako ako imas nekih nejasnoca javi se

    0643519634

    0230-426447

    Masino.co Kikinda

    Član 15.321

    Hvala ti mnogo Nebojša, da li možda imaš email da ti pošaljem detaljnija pitanja? Hvala još jednom

    Član 4.959

    Evo Zorane nase elektronske poste, inace ako treba pomoc oko opreme slobodno pitaj posto pravimo raznoraznu, opremu za procesnu industriju                      reggacci@gmail.com

    Član 15.736

    Postovani, nov sam na ovom forumu i pokusavam naci kontakt Gospodina Djordja koji se  bavi susenjem jabuka, da li neko moze da me uputi na njega. veliki pozdrav svima i hvala

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.