Poštovani,

Kao što znate, Srbija je zemlja sa statusom kandidata za članstvo u EU. U pretpristupnoj fazi zemlje kandidati imaju pravo pristupa sredstvima pretpristupne pomoći, koja su između ostalog namenjena poljoprivredi i ruralnom razvoju-IPARD2. Da bi pristupili ovim sredstvima potrebno je da se ispune određeni uslovi na kojima resorno Ministarstvo poljoprivrede i radi. Evropska komisija je usvojila Program Evropske unije za ruralni razvoj u Srbiji (IPARD) kojim će Evropska unija u narednih šest godina podržavati ruralni razvoj u Srbiji. Program na srpskom jeziku je dostupan na linku:

http://www.mpzzs.gov.rs/wp-content/uploads/datoteke/korisna_dokumenta/Serbia_IPARD_II_Program_finalni_prevod-Korigovano_20_04_2015.pdf

Cilj svake zemlje kandidata je da poveća potrošnju sredstava za poljoprivredu i ruralni razvoj na maksimum kako bi se kvalifikovali za veća sredstva iz fondova Zajedničke poljoprivredne politike EU posle ulaska u punopravno članstvo EU. Korisnici ovih sredstava mogu biti poljoprivredna gazdinstva u sistemu PDV-a, preduzetnici, zadruge, preduzeća, a potencijalno mogu biti lokalne uprave i lokalne akcione grupe. Program je na šestogodišnjem nivou i trajaće do 2020. godine sa najavljenih 175 miliona € za Srbiju.

IPARD sredstva su specifična po nameni, kriterijumima pogodnosti, dokumentaciji. Kako bi se što efikasnije pripremili za povlačenje ovih sredstava Regionalna privredna komora Valjevo organizuje seminar na temu

PRIPREMA I SPROVOĐENjE PROJEKATA KOJISE FINANSIRAJU IZ EU FONDOVA ZA POLjOPRIVREDU

Seminar se zasniva na iskustvima Republike Hrvatske u pretpristupnom razdoblju od 2006. do 2013. godine

Vreme i mesto: Seminar se održava u dve faze u ukupnom trajanju od 5 dana u prostorijama Regionalne privredne komore Valjevo, Karađorđeva 64, sala na IX spratu:

I deo od 30. novembra do 02. decembra 2015. (tri dana) i II deo 28. i 29. januar 2016. (dva dana) Seminar se odvija u dva dela zbog praktičnog dela koji učesnici treba samostalno da urade („domaćeg zadatka“).

Satnica: predavanja počinju svakoga dana u 10 sati, a završavaju u 16 sati (sa dve pauze: za kafu i ručak).

Profil polaznika: Izrada projekata koji se finansiraju iz IPARD programa zahteva multidisciplinarne timove. Timove čine pojedinci koji svojim znanjem i iskustvom moraju ispuniti neke od sledećih kriterijuma:
1) vođenje procedura projekta-priprema i sprovođenje (pravnik, ekonomista..),
2) izrada tehničko-tehnološke dokumentacije (veterinar, agronom, tehnolog ili neko drugo zvanje iz poljoprivredno-prehrambenog sektora ili prehrambeno-tehnološkog sektora),
3) izrada finansijsko-ekonomskog dela projekta (ekonomisti koji znaju čitati i formirati bilanse stanja i bilanse uspeha); a neophodni uslovi su iskren motiv polaznika da se bavi konsultantskom uslugom i rad na računaru prvenstveno sa Microsoft Office alatima (excel i word)

Prethodno iskustvo polaznika: kao konsultanti, rad u savetodavnim poljoprivrednim službama, privrednim komorama, jedinicama lokalnih samouprava ili u drugim javnim institucijama/privrednim subjektima koji rade u sektoru poljoprivrede i prehrambene industrije. U tom slučaju dosadašnje iskustvo je prihvatljivo za dodatnu edukaciju na seminaru ka dobijanju što kvalitetnije usluge prema korisnicima IPARD sredstava.

Projektni timovi na obuci će biti formirani od pojedinaca navedenih profila.

Predavači:
1. Josip Bacinger, BERKON d.o.o. Varaždin – stručnjak za izradu poslovnih planova i finansijskih analiza
2. Marjan Novak, MANOX d.o.o. Čakovec-stručnjak za izradu tehnoloških projekata
3. Kristijan Mavrek, KAJA CONSULTING d.o.o. Čakovec – konsultant za pripremu i sprovođenje EU projekata

Ova konsultantska ekipa pripremila je i vodila 71 poljoprivredni projekt finansiran iz fondova EU za poljoprivredu i ruralni razvoj (IPARD) u Republici Hrvatskoj u periodu od 2006. do 2013. (lista projekata u prilogu poziva).

Tome predavanja:
• Dosadašnja iskustva Republike Hrvatske u korišćenju EU fondova za poljoprivredu i ruralni razvoj (IPARD 2006-2013)
• Pregled mera i sektora u IPARD programu
• Priprema projektne dokumentacije za IPARD konkurs
• Analiza potencijalnih korisnika projekata (porodična poljoprivredna gazdinstva, preduzetnici i preduzeća)
• Potvrde nadležnih državnih institucija (veterina, zaštita životne sredine i sl.)
• Izrada tehnološkog projekta kao glavnog plana ulaganja
• Izrada arhitektonskog projekta kao podloga za građevinsku dozvolu
• Sprovođenje konkursa za odabir izvođača radova i dobavljača opreme
• Izrada poslovnog plana za IPARD i za dobijanje kredita

Cena seminara po učesniku: 230 € u dinarskoj protivvrednosti na dan uplate po zvaničnom kursu NBS. U cenu kursa je uračunat materijal, osveženje i radni ručak i dokaz o završenoj obuci.

Prijavljivanje: popunjavanjem prijavnog lista /u prilogu/ do 23. novembra 2015. godine

Plaćanje: pre početka seminara na račun Regionalne privredne komore Valjevo /u prijavnom listu/ do 25. novembra 2015. godine.

Napomena: minimum učesnika je 20. Ukoliko se ne prijavi dovoljan broj polaznika, Regionalna privredna komora Valjevo zadržava pravo da otkaže seminar, pridržavajući se naznačenih termina.

Osobe za kontakt: Mirjana Đorđević, Sekretar Udruženja za poljoprivredu i prehrambenu industriju RPK Valjevo i Aleksandar Jovanović, Stručni saradnik za upravljanje projektima RPK Valjevo. Telefoni: 014/221 721 i 014/291 596. Faks: 014/220 987. e-mail: mira@rpk-valievo.co.rs i aca@rpk-valievo.co.rs
Prilog poziva: referentna lista konsultanata i prijavni list

Za sve dodatne informacije stojimo Vam na raspolaganju.

S poštovanjem

IZVRŠNI POTPREDSEDNIK KOMORE
Petar Nikolić dipl. Ing. saobraćaja

Prijava