WP Easy Uploader - en to tr translation catalogue (54 entries)

en: - or -
tr: - veya -

en: Archive removed
tr: Arsiv kaldirildi.

en: Archive successfully extracted to %s
tr: Yüklediginiz arsiv %s yoluna basariyla açildi.

en: Cheatin uh?
tr: Dolandirici ??

en: Configuration updated
tr: Uyum güncellendi.

en: Destination
tr: Gönderilen yer

en: Error while saving options
tr: Ayarlar kaydedilirken hata olustu

en: Extract archived files
tr: Arsiv dosyalarini çikart

en: Extraction failed: %s
tr: Arsivden çikarma hatali: %s

en: Failed to write file to disk.
tr: Dosyayi diske yazmakta hata olustu.

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini.
tr: Dosya bos. Lütfen minimum boyutta büyük dosyalar yükleyin. Bu hata sunucunuzdaki php.ini ayarlarindan da kaynaklanabilir.

en: File successfully uploaded
tr: Dosya basariyla yüklendi.

en: File type does not meet security guidelines. Try another.
tr: Dosya tipi bizim güvenlik kriterlerimize uymuyor. Lütfen baska bir tanesini deneyin.

en: Force files to be extracted inside a folder
tr: Arsiv dosyalarini klasörün içerisine çikar

en: From URL:
tr: URL'den

en: Hide
tr: Gizle

en: Invalid form submission.
tr: Geçersiz!

en: Manual Path:
tr: Elle Yükleme:

en: Missing a temporary folder.
tr: Geçiçi klasör kayboldu.

en: No file was uploaded.
tr: Hiç dosya yüklenmedi.

en: Options
tr: Ayarlar

en: Original file overwritten.
tr: Orijinal dosya üstüne yazildi.

en: Overwrite existing file
tr: Mevcut olanin üstüne yaz

en: Path: %s
tr: Yol: %s

en: Plugin
tr: Eklenti

en: Previous directory paths (..) are not permitted in the Manual Path.
tr: Önceki adres yolu (..) elle girilen adres yoluna izin vermiyor.

en: Remove archive after successful extraction
tr: Basarili kurulumdan sonra arsiv dosyasini sil

en: Rename if file already exists (or if overwrite fails)
tr: Dosya varsa onu atla

en: Select From System:
tr: Bilgisayardan

en: Show
tr: Göster

en: Specified file failed upload test.
tr: Özel dosya yükleme testi sirasinda basarisiz oldu.

en: The Manual Path must be relative (cannot begin with \ or /).
tr: Elle girilen yol dogru olmali. (// veya / ile baslamamali.)

en: The Uploads destination is the same area used for uploading images on the add post or add page editors. This location should be used for all standard file uploads.
tr: Yüklenen yer yazi veya sayfa gönderirken eklenen resimlerin yoluyla benzerlik gösteriyor. Bu yer bütün dosya yüklemeleri için kullanildi.

en: The file already exists. Since overwriting and renaming are not permitted, the file was not added.
tr: Bu dosya zaten var. Üzerine yazilir ve kaldirilirken izin verilmedi, bu dosya eklenmedi.

en: The following extensions are supported: zip, tar, gz, tar.gz, tgz, tar.bz2, and tbz.
tr: Arsiv dosyalarini çikartmayi destekleyen formatlar: zip, tar, gz, tar.gz, tgz, tar.bz2 ve tbz

en: The manual path is relative to the root path of the WordPress installation. If the path doesn't exist, this program will attempt to create it before saving the file. Using previous directory (..) paths is not permitted.
tr: Sunucunuz içerisinde farkli bir yere dosya yüklemek istiyorsaniz bu yeri kullanin. Yolu belirtirken // veya / ile baslamayin.

en: The uploaded file could not be moved to %s. Please check the folder and file permissions.
tr: Yüklenen dosya %s dizinine tasinamadi. Lütfen klasör ve dosya yazma izinlerini kontrol ediniz.

en: The uploaded file exceeds the <code>upload_max_filesize</code> directive in <code>php.ini</code>.
tr: Yüklenen dosya <code>upload_max_filesize</code> boyutunu geçiyor. (<code>php.ini</code> dosyasindaki ayarlar)

en: The uploaded file exceeds the <em>MAX_FILE_SIZE</em> directive that was specified in the HTML form.
tr: Yüklenen dosya <em>MAX_FILE_SIZE</em> boyutunu geçemez. (Özel HTML form ayarlari)

en: The uploaded file was only partially uploaded.
tr: Yüklenen dosya içerisindekilerin bir kismi yüklendi.

en: Theme
tr: Tema

en: This places the extracted files into a folder with the same name as the archive file without the extension.
tr: Arsiv dosyasini ilave olmadan çikardi.

en: Unable to create path %s. Ensure that the web server has permission to write to the parent of this folder.
tr: %s dosya yolu islevini göremiyor. Lütfen sunucunuzdaki yazma izinlerini kontrol edin.

en: Unable to execute File_Archive::extract
tr: Gerçeklestiremez File_Archive::extract

en: Unable to overwrite existing file. Since renaming is permitted, the file was saved with a new name.
tr: Dosyanin üstüne yazamaz.  Dosya yeni ismiyle kaydedildi.

en: Unable to remove archive
tr: Arsivi kaldiramaz.

en: Upload
tr: Yükle

en: Upload File
tr: Dosya Yükle

en: Upload Files
tr: Dosyalari Yükle

en: Uploads
tr: Yüklemeler

en: Use this destination if you are uploading a new plugin.
tr: Eger bir eklenti yüklüyorsaniz bu yolu kullanin.

en: Use this destination if you are uploading a theme.
tr: Eger bir tema yüklüyorsaniz bu yolu kullanin.

en: WP Easy Uploader
tr: WP Kolay Yükleyici

en: You must either provide a URL or a system file to upload.
tr: Ikisinden birini (URL vermek veya Bilgisayardan yüklemek) seçmek zorundasin.
