Nebojsa

Napravljene poruke na forumu

  • Autor
    Članci
  • Član 16.156

    Elem, ja nisam Nebojsa koji je pisao prve postove, ja sam se naknadno pridruzio pa imam utisak da sam upao u konverzaciju.  Iz mog iskustva treba da se odbaci patoka nakon prvog pecenja jer se u njoj nalaze neke vocne kiseline koje mogu da pokvare ukus rakije. Dakle kao sto je imenjak rekao, prvo pecenje se  prati  do 15 gradi svaki kazan ponaosob. Uklanja se prvi destilat, odnosno frakcija koja sadrzi metil alkohol. Onda se moze pojedinacno ili zbirno ta dobijena rakija prepeci.  Moje iskustvo je  da po kazanu od 120 l dobijam okvirno 20 l prve frakcije. Kada skupim prvi destilat  u kompletu, uvek ostavim odredjenu kolicinu koma (tipa 15-20l) da dodam u prepek (zbog mirisa). Onda opet u prepeku sve merim do 15 gradi. U prepeku cesto ostaje od 8-12L prepecenice na ovaj kapacitet kazana. Takvu rakiju obavezno ostavim da odlezi, ili kako to neko kaze sazri jer ce ona vremenom izgubiti nesto malo na snazi. Tek kad sazri onda je gradiram, testiram pa flasiram.

    Član 16.156

    Kao sto ste i sami napisali ima kvalitetnih kazana u Srbiji, za pomenute strane firme ne znam ali sa domacim imam dosta iskustva.  Recimo meni je komsija valjevac, imamo kazan iz tog kraja od 120l delimo ga, star je bar 50 godina i sto je najbolje ne treba nikakvo mesanje, nema penusanja i zagorevanja.  Ono cega sam posebno protivnik je dodavanje bilo kakve hemije, pa makar to bilo i za prehrambenu industriju.  Ja imam svoj vocnjak, moje kajsije nisu nikada prskane, od djubriva su djubrene samo pregorelim stajskim djubrivom.  Sve sto padne se odmah cisti od kostice i bez ikakvih dodataka se posle pece u pomenutom kazanu. Nakon odlezavanja se gradira, testira na primese, odlezi pa se onda flasira. Koristim samo staklenu ambalazu jer smatram da najmanje utice na fizickohemijske karakteristike same rakije.