Veselinka

Napravljene poruke na forumu

  • Autor
    Članci
  • Član 18.421

    Vesna

    Postovane kolege prehrambeni tehnolozi. Cesto citam vase komentare i zalbe zbog ponizavanja, apele da vam kolege sacuvaju cast i dostojanstvo …… Mozete ga sacuvati jedino ako ste ga posteno  stekli i zasluzili a ne umislili. Pogrsno razmisljate ako mislite da je dovoljno zavrsiti fakultet i dobiti diplomu. Sa takvim razmisljanjem pokusavate da se zaposlite u struci (pekara sa zanatskom proizvodnjom) i da vas gazda posteno plati a da najcesce ne znate sta treba da radite dok vam gazda (limar, vatrogasac ….) ne kaze. Gazda (priuceni) zna sta hoce ali ne dobija odgovor niti ideju ni resenje od inzinjera. Imam iskustva vise od 30 godina u svim pogonima, malim i velikim, mlin, pekara, kolacara, skladista, kalkulacije, novi proizvodi,  specifikacije……Vec posle nekoliko godina rada uz ucenje vise, nego na fakultetu, angazovana (trazena) sam u brojnim firmama kao konsultant, saradnik, strucnjak…kako god vlasnici to zvali sa razlicitim aranzmanima. Zaposlena sam u velikoj kompaniji i pored toga cesto odradim posao za druge firme. Takvi poslovi sa mojom organizacijom nekada traju 10 dana, nekada 3 dana ili par sati. Vlasnik iznese svoj problem ili ideju,  a ja kazem koliko ce ga to kostati (nikada manje od 1000E). Uslov je da vlasnik sa mojim resenjem uveca svoju dobit tako da je naknada za moj posao zanemarljiva. Sigurna sam da mi malo ko veruje, ali zato ima vise skepticnih koji samo masu svojom diplomom. Naravno da svaki privatnik, bez obzira na svoju (ne) kvalifikaciju koji je imao petlju da zapocne bilo kakav posao (pekar) bez kvalifikacije, ne moze da se nacudi neznalicama i nesposobnjakovicima  sa diplomama. Kako od njega ocekivati da vas postuje, kada se razocarao u mnoge samozvane tehnologe. Mene je stid kada cujem zalbe na neznanje diplomiranih tehnologa. Kolege koji se zale na profesore i njihovo slabo znanje, tek treba da se zabrinu. Takvi komentari su najbolji dokaz da ne znate sta cete sa sobom i svojom  diplomom. Nije strasno ne znati, ali je strasno ne  dati se nauciti. Zao mi je sto ne mogu da postignem i odgovorim svima koji zele da im resim probleme. Najcesce me zovu vlasnici ili gazde koje ne poznajem iz svih delova Srbije, Makedonije RS,  jer im je neko preporucio mene kao strcnjaka. Nikada me ni jedan vlasnik nije uvredio, provocirao ili pravio bilo kakve insinuacije oko placanja. Rastajemo se sa obecanjem da mogu i dalje racunati na moje usluge. Dakle, uslov je da radim za vece iznose, jer za manje (200, 500 Eura) angazuju nekoga ko toliko i vredi, i to su za njih bacene pare. Drage kolege, na kraju mogu da vam priznam da nema lepse profesije od prehrambenog tehnologa, narocito pekara sa tako lepim mirisnim proizvodima i to u vreme kada je pekarstvo u stalnoj ekspanziji. Iskoristite svoje papire (diplome) nadogradite svoje znanje i pomozite pekarskoj industriji, mnogo im falite kao pravi strucnjaci.