Dusica

Napravljene poruke na forumu

  • Autor
    Članci
  • Član 28.366

    Da li vec mogu da se prave i suse kobasice? Manja kolicina, recimo 20-tak kilograma, nije li rano?

    Molim savet

    Član 28.366

    Samo da dodam, dok se crevo punilo mesom stalno smo tupom stranom noza kuckali po tuljcu ( na koju je bilo crevo navuceno) da izlazi vazduh i gledali smo da punimo dobro jer susenjem obim kobasice  se smanjuje, da ne budu pretanke

     

    Evo sad sam izracunala na 10 kg mesa koliko bi cega islo, da bude jednostavnije

    207 grama soli

    67 grama slatke aleve paprike

    27 grama bibera

    6,7 grama mlevene ljute paprike

    100 grama belog luka

    Praskaste sastojke smo prvo dobro izmesali zajedno pa posipali po meso , dodali kasasti beli luk pa dugo mesali. Ove godine cu sve da izmutim u toploj vodi pa tek onda da sipam u meso

    Član 28.366

    Ja sam kobasice ovako napravila, bile su tek, tek ljutkaste, a svega ostalog taman koliko treba- bar se nama u kuci svidelo, prvi put sam pravila. I ove godine cemo praviti po istom receptu, nista necemo menjati. Mada sve zavisi od ukusa, savetujem da napravis po ovom receptu desetak kg kobasica pa kasnije da eventualno korigujes po svom ukusu – manje ili vise soli, manje ili vise luka , paprike i ostalog

    Dakle na 15 kg mlevenog mesa stavila sam:
    310 grama soli
    100 grama slatke aleve paprike
    40 grama bibera
    10 grama mlevene ljute paprike
    150 grama belog luka, prvo smo ga na najsitnije rende izrendali a onda stavili u secko sa 2 dl vode i izmiksali da bude kasasto.
    I stavili smo jos oko 6 dl tople vode, da meso klizi kroz spric, ispocetka je zapinjalo.Ti po malo vode dolivaj pa vidi koliko treba, valjda zavisi i od toga koliko je meso masno i od kog materijala je spric kako ce da meso klizi
    Kobasice smo pravili predvece i ostavili da se ocede preko noci, na sipci, ujutru stavili u susaru i tek uvece se prva vatra upalila ( verujem da ako imas svoju susaru odmah mozes da ih okacis da se tamo cede)

    Crevo sam kupila u mesari, mozes da pitas u bilo kojoj, imaju za sebe, pa ce valjda prodati. Mi smo pakovanje od 10 metara placali 140 dinara, bila su uvoz iz Madjarske, cula sam posle da ih imaju i na pijaci oni sto prodaju raznu robu iz Madjarske
     

    Član 28.366

    Hvala Tomislave , zaista si vrlo ljubazan sto nesebicno delis svoje znanje  i uvek si raspolozen da pomognes.

    Zamrzivac je nov, kupljen pre dve-tri nedelje – nazalost stari se tako pokvario da nije mogao da se popravi ( a u najgore doba, u sred zime kad je pun a i racuni za grejanje su veliki :-( ) a frizider je onaj Total  No Frost, kombinacija frizidera i sa delom od 50 l za zamrzavanje , ,  i nikad, bas nikad nema ni mrvica leda u tom delu. Tako da  cu ostaviti kobasice u spajzu…

    Pozdrav

     

    Član 28.366

    Da se javim i kazem da su kobasice osusene, kao cajna su cvrste , nema u sredini zivog mesa. Secem ih na mesoreznici  tanko, na listice, i uzivamo . Recept Tomislava je odlican, svima preporucujem .I sad se odlicno ljuste, bez problema.

    Inace u subotu sam ih  skinula sa tavana u spajz  gde nema promaje ali vrata od spajza su uvek otskrinuta, vode na terasu, zastakljenu, ciji je jedan prozor otvoren stalno kad nije ispod nule ( ima mrezicu, nece se mace gostiti mojim kobasicama ) .Sad se mislim da se nece presusiti tu? Sigurno se nece pojesti bar tri nedelje. da li da ih ostavim u spajzu ili stavim u zamrzivac?

    Član 28.366

    Tomislave, creva su bila na gomili u maloj kesici  ( po 10 metara u svakoj ).  Ja sam creva stavila u mlaku vodu, ostavila da malo stoje pa izrucila vodu i tako dva-tri puta. Komsinica mi tako rekla, kaze da su usoljena pa da izadje so. I vadila sam ih iz vode po parce i navlacila na tuljac – otprilike svako parce je bilo 1,5 metara duzine. A dok se istiskivalo meso u crevo ja sam non stop lupkala po tuljcu i crevu navucenom na njega tupom stranom noza,

    Hvala jos jednom Tomislave

     

    Član 28.366

    Hvala Tomislave i na odgovoru i na receptu za odlicne kobasice.  Ranije je to  moj tata radio, mi smo pomagali ali se nismo udubljivali sta stavi u njih i koliko. A posto vec desetak godina nema ko da nam ih pravi resili smo da probamo. I planiramo na leto da ozidamo susaru pa da sami i susimo

    Creva sam kupila u mesari,  svinjska, oni nabavljaju iz Madjarske,  za sebe pre svega, prave dosta kobasica, pa verujem da su bila sveza mada ne mogu da tvrdim. Kobasice smo ja i muz uvece napravili i ostavili ih preko noci da se ocede pa ih ujutru odneli kod komsije a prvu vatru je palio taj dan uvece. Inace on nam vec nekoliko godina susi slaninu i meso i uvek bi to fino uradio.

    Dakle videcemo kad se dobro osuse…ali pojescemo ih, nece se baciti :-D. Htela sam samo da znam za iducu godinu sta da popravimo

    Član 28.366

    Napravila sam prvi put kobasice, od 15 kg mesa,po savetu Tomislava. Ispekli smo jednu svezu odlican je ukus. Komsija nam je odimio ostatak i neki dan smo ih doneli kuci. Znam da treba da se osuse i cekacemo ali zeleli smo da probamo kakav je ukus dimljenih pa smo jednu pojeli. Ponavljam, sve je dobro sem jedne stvari i molim savet: tesko se, maltene nikako, ljuste. Zasto se to desava, u cemu je greska?

    Zna li neko ?