• Autor
    Članci
  • Član 1.701

    Interesuje me da li ima i u kojoj količini glutena u kukuruzu?

    Hvala!

    Član 123

    U samom kukuruznom brašnu nema glutena, zbog toga se ono i koristi kao dobra nadopuna škroba kod osoba koje ne smiju konzumirati gluten (hronična bolest – celijakija). U svakom slučaju bez obzira na razlog postavljanja tvog pitanja, da li postavljaš kao konzument ili kao neko tko sastavlja koncept deklaracije proizvoda, vodi računa o tragovima glutenskog brašna u brašnu kukuruza. Nije nemoguće da postoje tragovi. Nisam sto posto sigurna ali mislim da se deklaracija proizvoda može obogatiti epitetom „bez glutena“ ukoliko je sadržaj glutena (tzv. u tragovima) do 20mg glutena/kg proizvoda.

    Žitarice i proizvodi od žita

    Bezglutenski prehrambeni proizvodi
    Riža (polirana, smeđa, divlja, rižino brašno)
    Kukuruz, kukuruzni škrob, kokice
    Palenta
    Krumpirovo brašno, krumpirov škrob
    Soja, sojino brašno
    Brašno mahunarki
    Heljda
    Proso
    Rižine/kukuruzne/sojine
    posije
    Domaće kokice
    Kolači i keksi izrađeni od bezglutenskog brašna
    Rižini kolači
    Tjestenina od kukuruznog brašna, tjestenina od riže, njoki od riže Kukuruzne pahuljice (cornflakes)
    Rižine pahuljice
    Bezglutenski muesli
    Heljdine pahuljice

    Namirnice koje mogu sadržavati gluten
    Gotova smjesa žitarica za doručak
    Instant kreme, instant mješavina za kolače
    Aromatizirani snack proizvodi

    Namirnice koje sadrže gluten
    Pšenica, raž, ječam
    Zob
    Drobljena pšenica (bulgur)
    Pšenično brašno (namjensko, meko, oštro) i druga brašna dobivena od raži, ječma, pira i zobi
    Pšenični škrob/modificirani škrob
    Pšenične klice
    Pšenične posije, zobene posije
    Sve vrste pšeničnog kruha(bijeli, crni, integralni)
    Raženi kruh te kruh s dodatkom ječma i zobi
    Kolači, keksi napravljeni od pšeničnog, raženog brašna te s ječmom i zobi.
    Griz
    Ječmeni slad
    Sve vrste svježe i osušene klasične tjestenine (špageti, makaroni, lasagne, rafioli, peneti)
    Klasični njoki
    Žitarice za doručak na osnovi pšenice
    Muesli
    Zobena kaša,
    Keksi i kolači posuti brašnom,
    Snack proizvodi sa pšenicom, raži, ječmom ili zobi

    Član 1.701

    Hvala, radim u laboratoriji pa sam imao kukutuzno brasno na analizi i nisam mogao nikako da izdvojim gluten pa sam i sumnjao na ovo sto se rekli. Hvala jos jedanput i pozdrav

    Član 2.737

    U kukuruzu IMA GLIJADINA -KOMPLEXNOG PROTEINA zvanog GLUTEN ali on NIJE REGISTOVAN KAO ALERGEN !!!

    Član 2.771

    Da li je analiza namirnica na prisustvo glutena skupa i komplikovana? Ne razumem zasto na svim namirnicama nema oznake o eventualnom sadrzaju glutena? Specijalizovana bezglutenska hrana je jako skupa i bas se mucim sa ishranom svoje kcerke koja ima celijakiju.
    ps. U spisku namirnica koje sme da konzumira, a koji je dobila u bolnici je nabrojan kukuruz i proizvodi od njega.

    Član 2.737

    Skupa je.Radi je Institut u Novom Sadu i kosta 12.000 din.Ali sta ce vam to .Imate mene,besplatno.Salim se ali je istina.
    Probajte da date detetu moju BEZGLUTENSKU FUNKCIONALNU HRANU NUTRILANS.
    Daje sitost (moja deca jedu ) i dosta ljudi je kupuje.
    Da rastistimo o kukuruzu.
    Gomila ljudi mesa neke pojmove i upada u zamke .Cak i srucnjaci !
    Kukuruz ima Gluten u sebi ali taj gluten NEMA VEZE SA CELIJAKIJOM JER NIJE ALERGEN !
    Medjutim ,domaci i strani Corn Flakes (ne svaki) potapaju u rastvor Skroba da bi ga osladili i eto infekcije Glutenom iz psenice.
    Znaci Corn Flakes se kupuje BEZ SECERA i to je o.k.
    Manje slusajte doktore.Nisam bas fasciniran njihovim znanjem.Ne trude se i o nekim pojmovima –ne znaju nista !

    Član 7.556

    Zanima me dali u jogurtu ima neke vrste brasna, posebno onom nisko masnom. Ako ima koje je to brasno ili zgusnjivac? Primetila sam da mi se organizam drugacije ponasa kada koristim jogurt u odnoisu na kiselo mleko.
    Pozdrav!

    Član 7.595

    U vezi sa glijadinom u kukuruzu..
    Otkud Vam ideja da nije alergen? meni su antiglijadincka antitijela povecana so ce rec da moje tijelo glijadin vidi kao alergen..

    Član 11.253

    Postovani
    Interesuje me da li moze da proizvedujeme pcenicno brasno bez gluten,ako moze dali je teknoloski
    izvodlivo i kako.

    Hvala i Srdacan pozdrav,

    Član 4.270

    Dragi moji,
    „izbunarim“ lozinku da bih ucestvovala na forumu. Gluten je proteinski KOMPLEKS koji se nalazi u glavnom u psenicnom brasnu (psenici) i predstavlja njegov funkcionalni „deo“ koji ima velik uticaj na kvalitet proizvoda od psenice/brasna. Fora je u tome sto gluten kao takav ne postoji dok samlevena psenica/brasno ne dodje u kontakt sa vodom. Tek tada se molekuli glutenina i glijadina povezuju u gluten. ZNACI POSEBNO ODVOJENE KOMPONENTE GLUTENA SE NE MOGU ZVATI GLUTENOM. Koja je alergena od njih ne znam, ali je prilican problem da „poznavaoci“ glutena sebi daju za pravo da njegove komponenete nazivaju tako i time zbunjuju siroke narodne mase.
    Ako je nekome bitno da deklarise proizvod da je bez glutena najsigurniji put je da ima posebne linije za preradu isto kao i magacine sirovine, repromaterijala i gotovog proizvoda. U mlinarstvu se ne „cipuje“ te uvek postoji mogucnost da ga ima u tragovima, ako se recimo u skladistu cuvaju psenica i kukuruz. I da, obratite paznju, ako patite od celijaklije, kada kuvate recimo heljdu (za kucnu upotrebu), velika je verovatnoca da cete u masi zrna naci i psenicu (u pakovanjima razlicitih proizvodjaca primetila iako deklarisu da je bez glutena).

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.