Nemanja

Napravljene poruke na forumu

  • Autor
    Članci
  • Član 33.537

    Postovani,
    Hvala na brzom odgovoru,Pogresno sam napisao, nije mi niko izricito trazio , ali je generalno problem sa direktnim lozenjem drva u furuni, pa su mi predlozili iz agencije da napravim drugu rupu za izbacivanje hleba kao jedino resenje, ali je problem sto je furuna zidana ’89 godine, cela od zemlje i nepecene cigle, i kada bi se razbijala jos jedna vrata , vrlo verovatno je da bi se urusia cela! E sada , ako imate Vi neko resenje,savet za taj moj problem sa direktnim lozenjem , ili ako znate neki zakon koji bi mi omogucio da se prebacim na tradicionalan nacin proizvodnje hleba, bio bih vam zahvalan ,ako biste ga podelili samnom?Unapred zahvalan ,
    Nemanja Jovic
    P.S. evo linka , pa mozete pogledati furunu!https://www.facebook.com/naskamicak/?fref=ts

    Član 33.537

    Brankice,

    Prvo drago mi je da jos neko radi domace proizvode , posto je u danasnje vreme izuzetno tesko opstati , pored svih idustrijskih proizvoda,koji se rade u ogromnim kolicinama i samim tim gube na kvalitetu, i svaka cast na tome, samo napred! Mislim da jos uvek postoje ljudi koji cene kvalitet!

    E sada … Prvo su mi konsultanti to projektovali , ali sam im rekao da ja to ne mogu da uradim, jer je furuna stara skoro 30 godina(moj otac kada je pocinjao ovaj posao zidao) , cela je uradjena od zemlje i nepecene cigle i svaka modifikacija je prilicno rizicna, moze doci do urusavanja cele furune! Posle toga mi je receno da je takav zakon u drzavi od 70-tih godina da je direktno lozenje zabranjeno, dozvoljeno je samo indirektno… Ali nisu znali da mi daju odgovor ,zbog cega je to tako, kada nema opasnosti od vatre , jer tek kada se ugasi vatra i izbaci zar krece se sa pecenjem? Nakon toga mi je i inspekcija rada dolazila i rekla istu stvar, a i oni takodje nisu znali da mi daju odgovor zasto je to tako! Mi naravno proizvodimo zdravstveno ispravne proizvode, pogotovo sto mi ne ubacujemo nikakv aditiv, samo brasno, voda , kvasac i so. Imam naravno i analizu iz poljoprivredne inspekcije , ali planiram da uradim i analizu hleba u SGS firmi, medjunarodno priznatoj! Ali i dalje ostaje taj problem sa indirektnim lozenjem! I ja se nadam da cu pronaci resenje za to, zato sam i pitao za italijane , to je kod njih normalno za pizza peci i niko im ne pravi problem, ali sam cuo da su oni prijavljeni na nekoj takozvanoj tradicionalnoj proizvodnji, pa sam se pitao da li postoji tako nesto u zakonu i kod nas!

    Član 33.537

    A da li postoji neki izuzetak zakona da se mi pekari sto radimo na turske furune prebacimo na nacionalno ili starinsko pravljenje hleba , kao sto je to slucaj u italiji gde se pice peku u krusnim furunama i pored samog zara ?

    Član 33.537

    Postovani,

    Drzim porodicnu pekaru , koja se bavi pravljenjem hleba i peciva bez aditiva,sto je u danasnje vreme vrlo tesko. Pecemo na „turskoj furuni “ grejanoj na drva. Vidim da ima nesto diskutovano i na temu haccp standarda, pa me interesuje sledece, Usao sam u haccp sistem ,sve je zavrseno osim turske peci . Cudi me kako Italijani mogu da peku na pizza peci i to pored samog zara pice , a nama traze da imamo dva otvora ,jedan za ubacivanje hleba ,a jedan za izbacivanje gotovog tj. pecenog hleba i kakve to veze ima sa haccp standardom. To je jedno pitanje , a drugo je, cuo sam da postoji mogucnost da se registrujem kao neko nacionalno pravljenje hleba ,starinsko, pa da ne moram da ulazim u haccp sistem, pa da li je to tacno.? Unapred zahvalan! Nemanja Jovic jovic_neca@yahoo.com

    Član 33.537

    Postovani,

    Drzim porodicnu pekaru , koja se bavi pravljenjem hleba i peciva bez aditiva,sto je u danasnje vreme vrlo tesko. Pecemo na „turskoj furuni “ grejanoj na drva. Vidim da ima nesto diskutovano i na temu haccp standarda, pa me interesuje sledece, Usao sam u haccp sistem ,sve je zavrseno osim turske peci . Cudi me kako Italijani mogu da peku na pizza peci i to pored samog zara pice , a nama traze da imamo dva otvora ,jedan za ubacivanje hleba ,a jedan za izbacivanje gotovog tj. pecenog hleba i kakve to veze ima sa haccp standardom. To je jedno pitanje , a drugo je, cuo sam da postoji mogucnost da se registrujem kao neko nacionalno pravljenje hleba ,starinsko, pa da ne moram da ulazim u haccp sistem, pa da li je to tacno.? Unapred zahvalan! Nemanja Jovic jovic_neca@yahoo.com

    Član 33.537

    Postovana Dunja danasnji hleb je pun aditiva i priprema se na razlicitim pecima : od etazne peci do obicnih pecnica! Vasa prabaka je pripremala sa domacim kvascem i pekla ga je u furunama zagrevanim sa drvima , sam proces je trajao od 4 sata ,pa do ceo jedan dan, ako je pripremala i kvasac. pri pecenju hleba u furunama na temperaturi od 200-250 stepeni hleb gubi dosta vode i samim tim nije podlozan budjenju! Tako zvano isusivanje hleba , jer se pece zavisno od kilaze ,ali da uzmemo za primer da je testo tesko oko 600 gr, kakav danas pravimo , minimum 25 minuta! on pripecenju izgubi od 50 do 60 gr vode, te tako tezi 550 gr pecen! Dodatno gubi gramazu pri hladjenju! Mi imamo porodicnu pekaru u Sapcu koja se bavi pravljenjem hleba na stari nacin , bez trunke dodatog aditiva u turskim pecima se pece na drva! pozdrav!

    Član 33.537

    Da li moze da se kupi ova knjiga? Odg na jovic_neca@yahoo.com

    Član 33.537

    Da li moze da se kupi ova knjiga? Odg na jovic_neca@yahoo.com

    Član 33.537

    Da li moze da se kupi ova knjiga? Odg na jovic_neca@yahoo.com