• Autor
    Članci
  • Član 6.341

    Zanima me kontrolna kriticna tacka kod rakije? Koja bi to bila?

    Član 13.116

    Prilikom destilacije , pojava metil alkohola.

    Flasiranje , moze doci do pucanja flasa i rasprsivanja stakla u okolne flase.

    Član 1.541

    Kritična kontrolna tačka mora uvjek biti pod nadzorom proivođača,znači proivođač mora biti u stanju da je identificira,ako se pojani (nadzor,4 načelo HACCP-a) i u slučaju da se pojavi,kada smo izgubili kontrolu nad KKT,da preduzmemo korektivne mjere.Teško da bi KKT kod prozvodnje rakije bila pojava metil alkohola,znači proizvođač bi je odmah trebao identificirati i reagovati,za to bi trebao imati napredni laboratorij i dobro obučeno i stručno laboratorijsko osoblje.Metil alkohol će mo eliminisati u tkzv. preduslovnim programima dobrom proizvođačkom praksom,znači mi znamo da je metil alkolh prvi alkohol koji nastaje destilacijom alkohola,te će mo ga fizički eliminisati tako da će mo izvjesnu količinu destilata izdvojti („prvenac“ ili „cvijet“).Kritična kontrolna tačka u proizvodnji rakije bi mogla biti temperatura komine,nadzor nad sakupljanjem plodova,određivanje postotka jačine alkohola.U principu ako je objekat i oprema, gdje se prozvodi rakija u skladu sa minimalno-tehničkim i kadrovskim uslovima KKT će se svesti na dovoljan broj da ih možemo kontrolisati,a ako nam je kazan(oprema) oštećena (pojava bakra u destilatu),mjesto destilacije u nehigijenskim uslovima sve nam to problem i kad imamo neuslovne prostorije sva proizvodnja je pod upitnikom.

    Član 4.266

    Закон о вину и Закон о ракији и другим алкохолним пићима објављени су у Службеном гласнику РС, бр. 41/2009 и примењују се од 10. јуна 2009. године. Ови закони су увели обавезу уписа произвођача у Регистар грожђа, Винарски регистар и Регистар ракије и других алкохолних пића. Одредбе ових закона не односе се на вино и ракију које физичко лице производи за сопствене потребе.Teхнолошки поступак добијања ракије састоји се од 4 основне фазе :

    1. млевење,ситњење или муљање плодова
    2. ферментација или алкохолно врење – превођење шећера у алкохол и угљен диоксид уз помоћ микроорганизама а понекад и додавање квасаца – критична контролна тачка
    3. дестилација – технолошка операција одвајања алкохола из ферментисане смеше – популарно печење – то је критична контролна тачка
    4. старење или одлежавање – ракија се просипа у храстову бурад у којима одлежава од две до дванаест година . За то време долази до развијања укуса, ароме и боје одређене врсте ракије.

    Што се тиче алкохолне ферментације од утицаја су следећи фактори :

    1. температура
    2. садржај шећера
    3. начин превирања
    4. да ли се додаје квасац или не
    5. од степена измуљаности

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.