• Autor
    Članci
  • Član 2.430

    Postovani,
    zanima me literatura ili na kom sajtu bi tacnije mogla da pronadjem o mikrobioloskim iapitivanjima namirnica odnosno mikrobiolosku analizu namirnica u odnosu na evropsku zakonsku regulativu a da nije autor Dragana Pesic Mikulac.

    Glavni urednik

    Mislim da je to jedina knjiga te tematike kod nas. Što se tiče Eu direktiva možete ih pogledati na njihovom zvaničnom sajtu: EU legislation.

    Član 3.668

    Pozdrav.
    Uskoro bi trebalo da zapocnem gradnju objekta za proizvodnju kuvanih obroka(ketering),interesuje me gde mogu da nadjem pravilnik Haccp-a?Zeleo bih da objekat ispunjava sve potrebne standarde,a ne znam gde mogu da se informisem o tome?Takodje me interesuje da li postoji ogranicena kolicina mesa,vode,zacina itd. o jednom obroku po Haccp-u?Nadam se da cete mi pomoci,posto me ove stvari dosta koce…Hvala puno unapred

    Član 463

    Vodic za HACCP sistem mozete skinuti sa sajta ministarstva poljoprivrede

    http://www.minpolj.gov.rs/download/HACCP_vodic.pdf

    Preporucujem Vam da posetite i
    http://www.sertifikacija.info/pitanja-i-odgovori/

    Pored uslova propisanih HACCP sistemom, vas objekat mora ispunjavati I uslove predvidjene Pravilnikom o sanitarno-higijenskim uslovima

    https://www.tehnologijahrane.com/standardi/pravilnici-za-bezbednost-hrane/pravilnik-o-sanitarno-higijenskim-uslovima

    Koliko je meni poznato gotova jela obuhvacena su sledecim pravilnikom

    https://www.tehnologijahrane.com/standardi/pravilnici-za-tehnologiju-mesa/pravilnik-o-kvalitetu-i-drugim-zahtevima-za-proizvode-od-mesa-i

    Ako sam dobro shvatila,udeo mesa krece se od 30- 35%, zavisno od proizvoda. Inace ,kolicina zacina, vode, povrca je stvar proizvodjacke recepture. A proizvodjacku recepturu Vi sami odredjujete.

    Pozdrav

    Član 3.668

    Hvala puno,zaista ste mi mnogo pomogli.Ako mi jos nesto zatreba,sad znam gde treba da se obratim:).
    Pozdrav

    Član 4.133

    Poštovani,
    imam informaciju da će od juna 2011 za sve koji se bave proizvodnjom(pekare, mesare, uključujući i male pekare sa proizvodnjom bureka i peciva) biti potreban i obavezan HACCP sertifikat, dok će kod onih koji se bave uslugom (restorani, ribarnice i sl.) biti dovoljna samo implementacija HACCP standarda.

    Da li mi neko može razjasniti ove tvrdnje, da li je to baš tako, jer se nigde u zakonskoj regulativi ne spominje obaveza posedovanja sertifikata?

    Sve ovo pitam iz razloga jer je naša privreda na kolenima, tako da će obaveza sertifikacije proizvodnje dovesti do zatvaranja mnogih malih pekara a mnogi ljudi će ostati bez posla.

    Informacije su iz prve ruke, direktno od veterinarskog inspektora, čisto da dodam.

    Hvala unapred

    Član 3.679

    „Sve ovo pitam iz razloga jer je naša privreda na kolenima, tako da će obaveza sertifikacije proizvodnje dovesti do zatvaranja mnogih malih pekara a mnogi ljudi će ostati bez posla.

    Informacije su iz prve ruke, direktno od veterinarskog inspektora, čisto da dodam.“
    Interesantno je da “ poverljive informacije“ dobijate sa samog izvorišta, od 2 veterinarskog inspektora“, ali to dodajete onako usput, kao nebitnu infprmaciju, a ovamo se raspitujete na Forumu, kako sam ja shvatio KAKO DA NE UVEDETE HCCP u objektu ( čiji tip niste naveli) čije ste vlasnik ?! Naravno, ulazak HCCP regulative i u ovaj segment prometa hrane, gde mi, potrošači direktno dolazimo u kontakt za gotovim proizvodom i to konzumiramo, uveo je pravu malu paniku među raznim „gazdama“ koji se “ brinu za svoje osoblje i njihovu egzistenciju“ ( naravno ovde ne mislim o adekvatno plaćenom radu), jer do sada su radili prema “ tradiciji svojih predaka“ ma šta to značilo ?! Gospodo, morate malo da angažujete stručne ljude, zaposlite tehnologe, veterinare i sl. str.osoblje, ZA TO ADEKVATNO PLATITE, i STROGO SE PRIDRŽAVATE novih pravila igre. Pa srećno :)

    Član 4.133

    Maxime,
    čoveče osvesti se i vrati u realnost. Ne prodaj pamet uzalud, sve te papire koje rade navodno KONSULTANTI za HACCP sistem su price za malu decu. U razvijenim evropskim zemljama sama Ministarstva propisuju detaljne vodiče za impelmentaciju HACCP, a ne da mi tamo neki nepismeni limar uvodi HACCP.

    Naravno da ne bezim od obaveza zakonskih ali ne želim da mi pojedinci prodaju maglu, kako oni znaju ovo, oni znaju ono i uzmu mi 2000 eura za neke kvazi konsultacije.

    S druge strane, ne zelim uvesti niti odraditi ništa preko zakonskog minimuma.

    Da je privreda na kolenima to bi ako se baviti nekim konkretnim poslom trebalo da znate i da Srbiju ne gledate kroz Beograd i Inđiju nego dođite u Leskovac, Bojnik, Lebane gde ljudi rade za 8.000 dinara mesečno nažalost.

    Odite u Ljubljanu pa pogledajte šta znači HACCP, kod njih je to samo na papiru a u praksi nema ni H od HACCP-a.

    Ponovo ponavljam da nisam protiv HACCP, to je odlična stvar ali privreda nije još spremna za to. Po mojim procenama ostaće hiljade i hiljade radnika bez posla, a vi terajte po svome.

    Član 3.679

    Ne znam da smo prešli „per Sie“, ili ti na „ti“, ali to je odlika lične kulture – nepoznatog oslovaljavati kao da vam je “ blizak rod“ ili „podređeni “ . Ne znam kako i čime ste došli do genijalnog zaključka da u mom textu vama “ prosipam pamet“. Znate, pamet nije jeftina stvar, pa da bi se prosipala, i o tome vodim daleko više računa od vas ! U vašem „pismu“ „kako na foru da izbegnem HCCP“ skačete sa teme na temu, sa jedne geografske lokacije na drugu, a ni jedno ni drugo nemaju blage veze o temi. Zato ste mi vrlo simpatični, i uveseljava me , pogotovao ona „vaša briga o socijalnoj karti juga Srbije“ , ap navodite i neke ofrli podatke u dinarskoj protiv vrednosti.
    Ali, pustimo sada to, zamorno je biti na vašem nivou… vas niko ne „bije po ušima“ da uvedete isti, kada to niste uradili do sada. Vi sami , podvlačim, SAMI birate konsultantsku kuću sa kojom će te sarađivati, ili nećete . Ako ste dovoljno školovani i imate validne sertifikate o završenim kursevima implementacije istog , UVEDITE GA SAMI ! To je jedini način “ da neće niko da vas prevari“ ( a zašto bi?)I ne brinite se molim vas čime se ja bavim i koliko je to , prema vašim aršinima „konkretno“ ! Ima ko je to premerio i tamo sam gde jesam, već duži niz desetleća. A doći na nivo Slovenije, a sa vašim razmišljanjem o „minimum minimuma“ to ne vodi ničemu, da ne kažem nešto drugo ! To bi bilo kao kada bi se obučavali za vozački ispit i pitate instruktora ( koji, uzgred rečeno, vam „prodaje maglu“ za vaše pare): “ Šta je najminimalnije potrebno da položim ispit ? Da upalim auto ?“ Mislim da bi odgovor instruktora bio : „Da otvorite vrata i iziđete i nađete nečim drugim da se bavite .“ HCCP vam ne treba u poslu sa cementom, gvožđem i sl. , ALI SA HRANOM , pa još tkzv.“ „fast food“, pa još ispred škole … No comment.
    Ovim završavam diskusiju sa vama, a vama želim puno uspeha u vašem poslu.

    Član 4.133

    Nabeđeni čoveče i ja Vama želim sve najlepše i puno uspeha ali verujte da nećete daleko stići sa te visine, u narod se mora ući i videti suština i prava slika, a ne gledati samo metar kvadratni oko sebe i ne dalje od svoga nosa da bi se neki zaključci donosili.

    U potpunosti izvrćete suštinu priče i stvarate od mojih tekstova zločin, ali apsolutno sam siguran da me većina koja čita ovo podržava.

    Iz fotelje je to mnogo lako reći ali…ma ne vredi, zašto trošiti reči uzalud.

    P.S.
    Dole brze hrane i to još pored škole, užas!!! Bar se u nečemu slažemo.

    Član 2.868

    Da se malo umesam: ne verujem da Vas vecina podrzava, iz prostog razloga sto mislim da se vecina ljudi koji posecuju ovaj sajt susrela u praksi sa HACCP-om, te zna da sve to i nije tako jednostavno. I nase Mistarstvo poljoprivrede je objavilo vodic, mislim jos 2009., mozete ga skinuti sa sajta. Ako uspete da samostalno uradite pravilnu analizu opasnosti i druge potrebne korake i uvedete funkcionalan HACCP, svaka cast. A limaru nikako nemojte davati da Vam bilo sta radi osim limarije.

    U Ljubljani, kao i u Srbiji, Japanu, Ekvadoru i sl. ima ljudi koji dobro rade posao, ali i onih drugih. Kazati „Odite u Ljubljanu pa pogledajte šta znači HACCP“ je suvise uopsteno, pa samim tim i netacno.
    Tako je i sa „navodnim konsultantima“, neki naplacuju znanje, neki maglu, ali da nema potrebe za njima valjda ne bi ni postojali. Nismo svi „navodni“.

    Ako stvarno mislite da je HACCP odlicna stvar, implemetirajte ga kako treba, sprovodite kako treba i sta Vas briga kako to oni u Ljubljani ili na drugim mestima. Pozrav i puno srece.

    Član 1.878

    Pozdrav svima,dali neko strucan moze da objasni kako ce najmanji prodavci hrane tj.rostiljnice uvesti haccp,koji su uslovi, neka priblizna cena uvodjenja, neke bitnije informacije jer se blizi 10.06.kao krajnji rok, mnoge ce to zanimati, unapred hvala.

    Član 2.674

    Bate mesar,
    i najmanji prodavci hrane u koje svrstavaš roštiljdžije, implementiraće HACCP sistem baš kao i svi drugi. Prvo će da izbegavaju, pravdaće se da to nije za njih, da se to odnosi na pekare (pekari kažu da je to za poslastičare.., jaukaće, probaće da „odlože“ primenu zakona od 10.juna preko kojekakvih unija, udruženja i sl. ali bate uzalud! Ko je iznad zakona i ima moć da „odloži“ primenu zakona o bezbednosti i neminovnosti uspostavljanja HACCP sistema? Iz kojih razloga? Hoće li država plakati za zatvaranjem lokala koji nisu bezbedni za proizvodnju hrane?
    Kad vide da nema leba od ta posla, u zao čas će da jure agencije da bar sklope ugovor kakav-takav da su počeli sa implementacijom.
    Što se tiče uslova, tebi verovatno nije bilo potrebno puno vremena da priupitaš al bate treba puno vremena i volje da ti to neko napiše. To ćeš svakako dobiti u „Snimku stanja“ koji će ti izraditi konsultant koga angažuješ pored sijaseta dokumenata koje treba da imaš da bi dokazao da držiš sistem pod kontrolom.Cena usluge implementacije se razlikuje od kuće do kuće kao i od nivoa znanja konsultanta. Pod uslovom da zaista dobiješ ono što treba da sadrži dokumentacija.A to ćeš saznati prvi put kada ti dodje inspekcija u goste. Biraj za konsultanta veterinara ili tehnologa, dakle nekog ko se razume u meso i hranu. To je azbuka, ostalo je iskustvo, čime se bavio do sada i sl.
    Ako ima potrebe za dodatnim informacijama, slobodno piši na vet.konsalting@gmail.com

    Član 4.117

    Нови Правилник о општим и посебним условима хигијене хране у било којој фази производње прераде и промета (Сл.гласник РС бр.72/10)је хармонизован са европском регулативом 2073/2005 која дефинише микробиолошке критеријуме. У том правилнику су наведени стандарди који описују референтне методе испитивања.
    За кетеринге постоји специјализован Code of hygienic practice for precooked and cooked foods in mass catering CAC/RCP 39-1993 који можеш да нађеш на адреси http://www.codexalimentarius.net/web/standard_list.do?lang=en
    Водич за HACCP систем министарства пољопривреде је тешко применљив у пуној мери за мале организације и није писан за кетеринге него за прераду биљних производа.
    Законски захтеви за HACCP систем и за објекте су сада дати у Правилнику о условима хигијене хране (Сл. Гласник РС бр. 73/10)
    За готова јела из кетеринга не постоји правилник о квалитету.
    Увођење HACCP система у мале објекте није никакав проблем и у пракси се своди на неколико евиденција и примену добре праксе, али као што не умеш сам да произведеш пећ за печење хлеба, него је купиш, тако мораш да разумеш да је увођење било ког система управљања инвестиција која даје резултате по систему “колико пара толико и музике“.
    Да ти не би лимар уводио HACCP систем, мораш, консултанта који ти се нуди да питаш за референце.
    Поздрав, http://www.opik.co.rs

    Član 2.515

    Zdravo na svih clanova , ja sam Dzordz iz Makedonije Veles, i sum student na fakultet za turizam i ugostitelsjtsvo, HOCU da VE zamolim ako moze neko da mi pomogne zavrsio sam na svi ispita i sad treba da radim DIPLOMSKI RAD za HACCP standard i obraboticu opsto za njega , dal mogu neko da mi ima da mi isprati na e-mail Dzordz.ftu@gmail.com – Unapred hvala Vi na svima pozdrav Dzordz

    Član 2.174

    Ukoliko ne postoje uslovi za ispunjenje standardene visine plafona u pekarstvu (3 metra) već je oko 5 metara iz razloga veisine fermentacione komore, prozora i ventilacije, kako onda da sprovedem čišćenje plafona i zidova. I molim Vas da mi odgovorite da li mogu da izvršim plastifikacilu postojećih prodajnih rafova u prodajnim objektima da ne moram da kupujem nove rafove? Unapred hvala

    Član 3.636

    Интересује ме да ли је неко успео да дође до изворног текста најновије Инструкције Министарства пољопривреде, у вези примене HACCP система. Мало ми је нејасно на које се „малопродајне објекте“ одности та инструкција. Да ли у те „малопродајне објекте“ спадају и занатски и угоститељски објекти у којима се припрема и сервира храна? Нелогично ми је да не треба радити анализу CCP у објектима где може доћи до директног загађења.

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.