„Organska poljoprivreda – dostignuća i perspektive na putu ka zelenoj ekonomiji i održivom razvoju“

Udruženje TERRA’S od 31. oktobra do 2. novembra 2012. godine, na Otvorenom univerzitetu u Subotici, organizuje 8. BIOFEST, Međunarodni festival organskih proizvoda, sa početkom u 10h.

BIOFEST je nastao sa potrebom i ciljem promovisanja značaja organske proizvodnje sa aspekta ekonomskog razvoja, zaštite životne sredine i zdravlja ljudi, kao i razmene iskustava i uspostavljanja čvršće saradnje u regionu. Festival se od samog početka održava pod pokroviteljstvom Republike Srbije – Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, AP Vojvodine – sekretarijata za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu i Grada Subotice – Službe za lokalni ekonomski razvoj, privredu i poljoprivredu.

Suorganizatori ovogodišnjeg Međunarodnog festivala su: SWG (Regionalna grupa za ruralni razvoj), GIZ (Nemačka organizacija za tehničku saradnju), OCS (Organic Control System – ovlašćena organizacija za kontrolu i sertifikaciju) i Otvoreni univerzitet, Subotica.

U okviru BIOFESTA biće održana međunarodna konferencija: „Organska poljoprivreda – dostignuća i perspektive na putu ka zelenoj ekonomiji i održivom razvoju“ u skladu sa Studijom, predstavljenom na Konferenciji Ujedinjenih nacija o održivom razvoju Rio+20.

Sudija je prikazala analizu scenarija za tri ključna sektora sa najvećim potencijalom za tranziciju ka zelenoj ekonomiji. Jedan od sektora je organska poljoprivreda, čiji razvoj može da doprinese povećanju zaposlenosti, unapređenju javnih politika, veće učešće civilnog društva i promociju društvenog i ekološki odgovornog poslovanja.

S tim u vezi je i tema ovogodišnjeg BIOFEST-a na kojem će se predstaviti i aktivno učestvovati članice Balkanske organske mreže (BON) koja je oformljena protekle godine sa ciljem doprinosa razvoju organske proizvodnje u balkanskom regionu, čije su učesnice: Albanija, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Makedonija, Crna Gora, i Kosovo. Svaka zemlja će imati priliku da predstavi svoj primer zelene ekonomije, te da prikaže na koji način organska poljoprivreda utiče na smanjenje nezaposlenosti, jačanje socijalnog položaja farmera, očuvanje životne sredine i zdravlja ljudi, te da ona zaista predstavlja šansu za održivi razvoj.

Studiju o „zelenoj ekonomiji“ će predstaviti Miroslav Tadić, načelnik Odeljenja za evropske integracije i međunarodnu saradnju i Jelena Milić, Samostalni savetnik za unapređenje organske proizvodnje Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Diskusija će se nastaviti uz predstavnike Ministarstva poljoprivrede gore pomenutih zemlja o trgovini organskim proizvodima, kao i implementaciji zakonskih akata, iz oblasti organske proizvodnje ali i njihovog razvoja i usklađivanja sa zemljama EU, dok se očekuje prisustvo stručnjaka iz Austrije i Italije sa prikazima primera dobre prakse.

Od ove godine u okviru Izložbe organskih proizvoda predstaviće se i proizvodi sa oznakama Geografsko poreklo i Izvorni proizvodi sa sela (sa organskim sirovinama), kao i izložba fotografija o uvođenju organskog obroka u Predškolsku ustanovu „Naša radost“ Subotica